BASKI VE SORUŞTURMALAR BİZLERİ YILDIRAMAZ Özel

 

Adana'da Gezi parkı ve değişik eylem etkinliklerin çağrıcısı ve örgütleyicisi olma iddiasıyla Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet KARAGÖZ ve Eğitim Sen üyelerinin de içinde yer aldığı değişik kurum temsilcisi 28 arkadaş yeni bir soruşturma kapsamında bugün terörle mücadele şubesine çağrılmışlardır. Bugün telefonla davet edilen üç arkadaş (Eğitim Sen’den Ahmet Karagöz, Münir Korkmaz ve EMEP’den Serkan ZOR) ifadelerini vermiş. 25 arkadaş ise önümüzdeki günlerde ifade vermek üzere çağrılacaklardır.


Sendikal hak ve özgürlükler, demokratik, mesleki ve özlük hakları için yapılan basın açıklamaları, gezi parkı için yapılan yürüyüşler, şube başkanı, şube yürütme kurulu üyeleri, değişik kurum temsilcileri ile yapılan telefon görüşmeleri üzerinden bir “suç” tesis etmek istenmektedir.

Son bir yıldır (31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren) ülkemizde ve bölgemizde yaşananlar karşısında emek ve demokrasi güçleri ile ortak yapılan birçok eylem ve etkinlik bugün karşımıza suç kapsamında sunulmaktadır. Dün olduğu gibi yarında bugün karşımıza çıkan soruları teşkil eden eylem ve etkinlikler bizim olmazsa olmaz çalışmalarımız içindedir.

Bugün emniyet terörle mücadele şubesinde arkadaşlarımıza sorulan bazı sorular şunlardır;
1- Bugüne kadar izinli veya izinsiz olarak yapılan siyasi amaçlı toplantı ve gösteri yürüyüşü, cenaze merasimi, açlık grevi, seminer çalışmaları gibi etkinliklere katıldınızmı?
2- KESK organizesinde DİSK, TMMOB, Tabip Odası, İHD, CHP Kadın Kolları, HDK, ÖDP ve SDP’nin katılımları ile “Gezi Parkı eylemcilerine değil, hırsızlara, yolsuzluk yapanlara soruşturma açın. Baskı, Soruşturma ve sürgünlere karşı sessiz kalmayacağız.” Pankartı arkasında katıldınızmı.
3- 23.11.2013 günü Ankara ili Tandoğan Meydanında KESK ve Eğitim Sen’in organize ettiği eylemle ilgili organizasyondaki rolünüz nedir?
4- Ali İsmail KORKMAZ’ın ölümü ile ilgili yürüyüşe katılma amacınız nedir?

Sorulardan da anlaşılacağı gibi bu ülkede demokratik hak ve çıkarlar için yapılan mücadele “Terör” kapsamında ele alınmaktadır.
El Nusra, IŞİD gibi örgütleri terör listesine almayan bir siyasal iktidar tabi ki yukarda da ifade edilen eylem ve etkinliklere tahammül etmeyecek ve bunları “TERÖR” olarak ele alacaktır.

Başta KESK olmak üzere son bir yıldır ülkede mevcut durum karşısında sorumluluk duygusuyla hareket eden demokrasi güçleri bu ve buna benzer davalara yabancı değildir.
Önümüzde ki süreçte ifadesi alınan 28 arkadaşla ve kurumlarla yeni gelişen bu durumu değerlendireceğiz sokağı yeniden eylem alanlarına çevireceğiz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaştığı bu süreçte emek ve meslek örgütleri kamuoyu karşında özlem duydukları ülkenin nasıl olması gerektiğini altını sık sık çizmektedirler.
İstediğimiz ülkede toplantı ve gösteri yürüyüşleri suç olmaktan çıkmalıdır. İşte böylesine bir ülkede uluslararası platformlarda suç kapsamında alınması mümkün olmayan konular burada “TERÖR” kapsamında değerlendirilmektedir.

Bizler bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu ve buna benzer davalar dün nasıl tarihin kirli sayfalarında yer aldıysa bu davada süreç içerisinde anlamını yitirecek, kazanan demokrasi güçleri olacaktır.

Ahmet KARAGÖZ
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı

Okunma 2777 defa Son Düzenlenme Cuma, 11 Temmuz 2014 18:33