Eğitimin Bilimsel ve Laik Boyutuna Hizmet Edecek Çalışmalar Yapılsın

Değerli Basın ve Kamuoyuna

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının 02 Haziran 2012 Cumartesi günü Saat:19.00-23.00 arası halka açık olmak üzere “İstanbul’un Fethi ve mesajı” konulu konferans düzenlemek istedikleri ile ilgili yazıları üzerine okullarda afiş asmalarını uygun gören yazıyla il milli eğitim müdürlüğünün 29.05.2012 tarih ve 21997 sayılı yazıyla afiş asılmasına olur verilmiş ve okullara gönderilmiştir.

Furkan Vakfı’nın çalışmalarına bakıldığında, dinsel etkinliklerin ağırlıklı olduğu ve belli siyasi çizgi etrafında çalışmalar yaptığı görülecektir. Aynı kurumunun sitesinde konuyla ilgili yaptığı çağrı fragmanı incelendiğinde de bu yaklaşımı görmek mümkündür.

AKP iktidarının 4+4+4 eğitim modelindeki hedefleri, Başbakanın “Dindar Gençlik” açıklamaları, evrim kuramına dönük üniversite ve liselerde ki yönelimlerine ek olarak okullara gönderilen bu yazı genel gidişatın hangi yönde olduğunu bizlere fazlasıyla göstermektedir.

Böyle bir gününün, dinsel ve siyasal eğilimleri olan kurumların çalışmasıyla okullarda duyurusunu yapmak kabul edilemez. Eğitimin bilimsel ve laik boyutuna hizmet edecek çalışmalar yapılacaksa Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden belirli gün ve haftalar programı içerisine alınması anlaşılır bir durumdur. Ortak değerlerin geliştirilmesi ve eğitim kurumlarında işlenmesi kimsenin reddedemeyeceği bir  gerçekliktir.

Eğitim ve çocuk gelişimini etkileyebilecek etkinliklerin dışında, Furkan Vakfı gibi kurumların düzenlediği konferans üzerinden okullara her türlü vakıf ve örgütün afişinin asılmasının yolunun açılması okuldaki barışçıl ortamı sıkıntıya sokabilir. “ Bu tür afişlerin okullara asılmasına izin verilmesini şiddetle eleştiriyor, bu konudaki kararın Adana Milli Eğitim Müdürlüğünce düzeltilmesini bekliyoruz.

 

Şube Yönetim Kurulu Adına

Kamuran KARACA

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı

Okunma 1072 defa