Okul Sütü Projesi İlk Gününde Öğrencilerimizi Zehirledi

2012/2957 sayılı ”Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı” ve Kararnameye ilişkin ”Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği”ne göre gerçekleştirilen proje, ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim okulu öğrencilerini kapsıyor.

 Proje ile ülke genelinde 32 bin 574 okulda 5 gün süreyle dağıtılacak UHT sütün, 7 milyon 200 bin öğrenciye 200 mililitrelik kutular halinde ulaştırılacağı açıklanırken, “piyasada oluşacak süt arzı fazlasının alınarak üreticiyi düşük fiyat baskısından korumayı amaçlıyor” ifadelerine de yer veriliyor.

 Bu proje kapsamında ilimizde de bugün sabah dağıtılmaya başlanılan sütten 24 Kasım İlköğretim Okulunda 50 civarında öğrenci zehirlenme belirtisiyle çeşitli hastanelere kaldırılmıştır. Numune Hastanesi, Çukurova Devlet Hastanesi, Ortadoğu Hastanesi)

Çocukları rahatsızlanan veliler ilk tepkililerini okul idarelerine ve öğretmenlere yöneltmiş ve tartışmalar sırasında bazı idareci ve öğretmenler tartaklanmıştır.

 AKP hükümetinin süt üreticilerinin stoklarında kalan sütleri eritmek adına başlattığı projede dağıtılan bu sütler daha ilk gün Adana’da ve Türkiye’nin birçok ilinde öğrencileri zehirlemiştir.

 Süt Dağıtımı sağlık şartları yönüyle birçok soru işaretini içinde barındırırken bozuk olmadan illere yollandığı bile düşünülse,  buzdolaplarında tutulması gereken sütlerin okul salonlarında gelişi güzel yerlere koyulmasıyla zaten bozulmaması mümkün değildir. Kimsenin çocuklarımızın sağlığı ile oynama hakkı yoktur.

 Bugün zehirlenmelere yol açan süt dağıtımı uygulaması konusunu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yeniden değerlendirmeli ve durdurmalıdır.02.05.2012

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu Adına

Kamuran KARACA

Şube Başkanı

Okunma 996 defa