MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜZERİNDEN ÇAĞDAŞ DEĞERLERİ LANETLEYENLERİ NE HALKIMIZ, NE DE TARİH AFFEDECEKTİR. Özel

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜZERİNDEN ÇAĞDAŞ DEĞERLERİ LANETLEYENLERİ NE HALKIMIZ, NE DE TARİH AFFEDECEKTİR.

Ayasofya’da 29 Mayıs 2021 tarihinde imam Mustafa Demirkan’ın Atatürk’e yönelik sözleri toplumsal vicdanı rahatsız etmiştir. Bu imam, hakaret içeren sözlerini devleti en yüksek düzeyde temsil edenlerin önünde sarfetmiştir. Devlet erkânının bu hakaretler karşısındaki tepkisizliği ve sessizliği kabul edilemez. İmam Mustafa Demirkan, Atatürk'e yönelik hakaret edip, lanet okuyanlar içinde ne ilk olmuştur, bu gidişata göre ne yazık ki ne de son olacaktır. Ancak şunun iyi bilinmesi gerekir ki bu lanet okuma tavrı politik bir tutumdur. Aydınlıkla-karanlığın tarih boyunca yapmış olduğu mücadelenin bir sonucudur. Atatürk’e yönelik bu saldırının nedenlerini biliyoruz. Bu saldırının asıl nedeni özgür düşünceye, bilime, akla, laikliğe, aydınlığa, vb. yüzyıllar boyunca tarihten süzülerek gelen insani değerlere karşı duydukları rahatsızlıktır.İnsanları kul olarak gören, güdülmesi gereken bir sürüymüş gibi gören zihniyetin ürünüdür.  Kolay yoldan halkın sırtından yüzyıllardır geçinen, sömürgen zihniyetin ürünüdür.

Atatürk'e yapılan bu saldırı halkımızı rahatsız etmiştir. Atatürk'e yapılan bu lanet okuma aslında, Kurtuluş savaşında emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi vererek hayatlarını kaybeden, ya da gazi olan on binlerce insana yapılan bir lanet okumadır.

Bu laneti okuyanlar, kendi saltanatları sürsün diye, halkın geri kalmasını isteyen, onları itaatkâr bir toplum haline getirmek isteyenlerdir

Bu lanet, din ve vicdan hürriyeti olan laikliğe okunmuştur..

Bu lanet, emperyalizme karşı duranlara, özgürlük mücadelesi verenlere okunmuştur.

Bu lanet, her türlü ayrımcılığa karşı eşitlik isteyenlere, baskıcı politikaya karşı kadınların eşitlik mücadelesine okunmuştur.

Bu lanet, bilimi rehber edinerek güzel yarınları kuracak olan aydınlık gençlere okunmuştur.

Bu lanet, emek mücadelesi verenlere okunmuştur

Eğitim Sen olarak, aydınlıktan, bilimden, emekten, laiklikten yana olmaya devam edeceğiz. Kirli ilişkilerle ülkeyi yönlendirmeye çalışanlara karşı durmaya devam edeceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk üzerinden çağdaş değerleri lanetleyenleri ne halkımız, ne de tarih affedecektir.

Eğitim Sen Adana şube olarak halkımızı aydınlık değerlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

Eğitim-Sen Adana Şube Yürütme Kurulu adına

Hüseyin KAYA

Şube Başkanı

Okunma 123 defa Son Düzenlenme Perşembe, 03 Haziran 2021 12:54