EĞİTİM EMEKÇİLERİNE YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Basına ve Kamuoyuna

Eğitim emekçilerine yönelik şiddet olaylarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ülkemizin birçok eğitim kurumunda yaşanan saldırılar hafızalarımızda bu kadar canlıyken bu yaşananları her geçen gün farklı bir kentte ve okulda görmek artık mümkün.

Yaşanan bu saldırıların arkasında hükümetin uyguladığı kamunun dönüşümü politikalarının olduğunun bilinmesini isteriz. Göreve geldiği ilk günden bu yana emekçi düşmanı tutumunu sürdüren hükümet biz kamu çalışanlarına yönelik saldırıları adeta meşrulaştırmıştır.

Bu sürecin son halkası da eğitim alanında uygulanan politikalar olmuştur. Okullar ticarethane, öğrenci ve veliler müşteri, öğretmenler hizmeti veren köleler olarak görülmekte, ortaya çıkan her olumsuz durumda hizmeti veren ile alan karşı karşıya getirilmektedir. Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere yetkililerin son zamanlarda eğitimcilere yönelik söylemleri, Alo 147 hattı ile öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin fiili baskı altına alınmaları gibi birçok husus, öğretmenleri adeta kolay hedef haline getirmiştir.

Eğitim emekçilerine yönelik saldırılar sanıldığı gibi sadece veli ve öğrencilerden gelmemektedir. Öğretmenler, ekonomik, demokratik haklarını talep ederken devletin şiddetine, okullarda kimi zaman okul müdürlerinin, kimi zaman öğrencilerin kimi zaman kantincinin, kimi zaman servisçinin, kimi zaman da velilerin saldırılarına maruz kalmaktadır.buna bir yenisi de en son olarak Toros ilköğretim okulunda  yaşananlar eklenmiştir.

 Okul aile birliği başkanı Sercan ÜÇDAĞ ‘ın okulun son günü olan karne gününde sınıf öğretmeni üyemiz Hülya YÜZGEÇ‘e yaşanan bir öğrenci kavgasını ayırması sebebiyle hakaret ederek saldırması,  üzerine yürümesi ve“Sen de kimsin siz de öğretmen olduğunuzu mu zannediyorsunuz” gibi sözler sarf etmesi saygın bir meslek olan öğretmenliğin toplumun gözünde ne kadar da küçültülmeye çalışıldığının çarpıcı bir kanıtıdır.

Okul aile birliği başkanı Sercan ÜÇDAĞ’ın büyük bir özgüvenle öğretmenlere karşı aldığı tavır ve tutum ilk değildir ve buna yönelik saldırılar da benzer bir şekilde başka yerlerde,  gerekli önlemler alınmadığı müddetçe son olmayacaktır.

Eğitim Sen olarak üyemiz Hülya YÜZGEÇ’e yönelen bu şiddeti kınıyor ve okul aile birliği başkanı Sercan ÜÇDAĞ ‘ın bu tutumunun yanına kalmamasını ve acilen gerekli adımların atılmasını istiyoruz, Bu noktada başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve olayın yaşandığı Toros ilköğretim okulu müdürlüğünün öğretmenlerin güvenli çalışma ortamının sağlanması konusunda harekete geçmesini istiyoruz. Bu çirkin saldırıların peşini bırakmayacağımızı ve öğretmenimize uygulanan şiddeti nefretle kınadığımızı kamuoyuna bildiririz .

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu adına

Kamuran KARACA

Şube Başkanı

Okunma 1172 defa