Şengal ve Filistin'de katliamlara tepki, halklara destek Özel

Şengal ve Filistin'de katliamlara tepki, halklara destek

Şengal ve Filistin'de katliamlara tepki, halklara destek

Şengal'deki IŞİD saldırıları ve İsrail'in 1800'ü aşkın Gazzelinin yaşamına mal olan son işgali protesto ediliyor.

ADANA'DA KURUMLAR KATLİAMLARI KINADI

Adana’da demokratik kurumlar İnönü Parkı’nda bir araya gelerek Şengal ve Filistin’deki saldırıları kınadı.

İHD Adana Şubesi, ÇHD Adana Şubesi, KESK Adana Şubeler Platformu, DİSK, Adana Tabipler Odası, TMMOB, PSAKD Adana Şubesi, Alevi Kültür Derneği, EMEP, HDP, DBP, ESP, ÖDP, Halkevi, SYKP, SFK Yeşiller ve Sol gelecek Partisi, Anadolu Der ve Queer Adana’nın katılımı ile düzenlenen basın açıklamasında kurumlar adına İHD Adana Şube Başkanı Av. İlhan Öngör konuştu.

Türkiye hükümetinin desteği ile IŞİD’in ortadoğuda katliamlara devam ettiğinin altını çizen Öngör, Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Şengal’e saldırdığını bu saldırılara karşı Şengal halkının yanında olduklarını ifade etti.

Öngör, yine tüm dünyanın gözleri önünde yaklaşık bir aydır süren İsrail saldırıları sonucunda iki bin Filistinlinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, Ortadoğu’daki bu tablonun sorumlularının emperyalist güçler olduğunu dile getirdi.

Demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü, hak ve hukuku, halkların kendi inanç ve kültürleriyle birlikte yaşamasına engel olan, emperyalist ve kapitalistlerin kendi ekonomik, siyasi çıkarlarını gözeten politikalar uyguladıklarını ifade eden Öngör, bu politikaların halklara savaşı dayattığını gözyaşı ve acıyı reva gördüğünü belirtti.

Öngör bu noktada Rojava devriminin bölgede yüzyıllardır devam eden  emperyalistlerin oyunlarına karşı, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşamalarının özgürlüğün inşası olduğunu vurguladı. Rojava’ya, Şengal’e, Filistin’e sahip çıkmanın insanlık onuruna sahip çıkmak olduğunun altını çizen Öngör, Ortadoğu halklarının emperyalizmin kendilerini mahkum etmek istediği karanlığa mahkum olmayacağını söyleyerek Türkiye halklarının yüreğinin direnen halkların yanında olacağını dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)

Okunma 2433 defa